Wyjazd do Chin – Jak Przygotować ?

Wyjazd do Chin – Porady

Wyjazd do Chin to niewątpliwie podróż życia. Ostatnio mam sporo mailowych zapytań na w stylu: Jak dojechać do Chin? Jak wyrobić wizę? Które miasta zwiedzać? Co ciekawego zobaczyć? Postanowiłem te wszystkie tematy załatwić poniższym wpisem.

Poniższe porady oparte są na moich doświadczeniach, na pewno ktoś może coś dodać albo z pewnymi tezami się nie zgodzić. Niektóre informacje zmieniają się z czasem, więc niech każdy dodatkowo je sprawdza przed wyjazdem.

Wyjazd do Chin z biurem podróży czy samodzielnie?

Dla tych, którzy preferują totalną  wygodę i nie chce im się samemu załatwiać formalności, wiz, przelotów, hoteli itp. od razu mówię: wykup sobie wycieczkę w biurze podróży.

Jakie będą korzyści?
– Może być tanio, bo już za około 3.800 zł  możesz wykupić wycieczkę Pekin, Xian, Szanghaj
– Cała trasa zwiedzania łącznie z posiłkami, hotelami i przejazdami będzie dla ciebie przygotowana
– W razie problemów masz opiekę pilota wycieczki

Ja preferuję zdecydowanie samotne wyjazdy do Chin i poniższe informacje są głównie dla tych, którzy myślą podobnie jak ja. Są to osoby:
– które wolą zwiedzać to co chcą i jak długo chcą,
– nie lubią pseudo dycypliny typu: proszę przechodzić dalej, nie zatrzymywać się, na zwiedzanie mamy tylko 15min,
– lubią zatrzymać się na dłużej w wybranych miejscach i nacieszyć się byciem sam na sam z czymś ciekawym, czyli jakość zwiedzania ważniejsza niż ilość,
– lubią wtopić się w tłum i zobaczyć jak Chiny wyglądają z bliska,
– chcą popróbować chińskich dań, hoteli, porobić zdjęcia i filmy tam gdzie akurat im się podoba,
– chcą mieć satysfakcję: sam zorganizowałem, byłem, zobaczyłem, kupiłem,

1. WIZA:

Aby zacząć ubiegać się o wizę chińską należy posiadać:
– ważny paszport (minimum 6 miesięcy w momencie składania wniosku wizowego)
– kopia pierwszej strony paszportu
– zarezerwowane bilety lotnicze tam i z powrotem
– zarezerwowane hotele
– nie potrzebne są żadne  szczepienia

Składamy wniosek o wizę, najlepiej przez lokalne biuro sprzedające bilety lotnicze.

Wypełniamy wniosek wizowy do Chin  dołączając:
– 1szt. zdjęcia paszportowego,
– wydruk zarezerwowanych biletów lotniczych,
– wydruk rezerwacji hoteli,
Koszt to 220zł. a z prowizją dla wizy dwukrotnego przekroczenia granicy chińskiej to  około 360zł, ważność wizy 6 miesięcy. Dlaczego dwukrotnego a nie jednokrotnego? Bo jeśli będąc w Chinach będziemy chcieli wpaść na chwilę do Makao lub Hong Kongu, który jest niby Chiński, to nie będziemy mogli potem normalnie wrócić, ponieważ ponownie przekraczamy granicę chińską, a służba celna odfajkowała nam już wcześniej jeden wjazd do Chin w paszporcie. I tu mogą być problemy !!!

Czas oczekiwania na wizę to około 1 tydzień. Oczywiście można pojechać do Warszawy, próbować załatwić samemu (zwłaszcza gdy tam się mieszka), ale czas urzędowania to 9-11.00. Kolejki, nerwy, kontakt z urzędnikami i jeszcze dojazd do Warszawy. Lepiej zapłacić te 100zł z hakiem agentowi i mieć święty spokój.

Należy pamiętać, żeby nie przekraczać terminu pobytu w Chinach określonego wizą. Łączy się to z naliczaniem kary około 500 Yuanów za dzień, a i później mogą być problemy przy następnym wyrabianiu wizy.

2. LOTY DO CHIN:

Teraz to banalnie proste. Wystarczy wejść na byle stronę internetową i zarezerwować bilet, albo kupić przez lokalne biuro podróży. Prowizja to nie więcej niż 200zł.

Co to da, że przez biuro? W zasadzie nic, jeśli nie ma problemów z lotami. Ale jak problemy się pojawią to wtedy zostajemy z nimi sami. W 2010 roku po wybuchu wulkanu na Islandii wszystkie loty do Europy z Chin zostały odwołane. Nikt nie wiedział, kiedy będą przywrócone. Dodzwonić się bezpośrednio do Lufthansy było praktycznie niemożliwe. Pasztet. Siedziałem w Pekinie i nie wiedziałem kiedy wrócę. Tutaj przydała mi się pomoc agenta z Polski. Wszystko wziął na siebie, przedwonił i podał termin lotu powrotnego.

Z Warszawy są już połączenia bezpośrednie. Ja najczęściej latam Lufthansą z Katowic do Frankfurtu i potem Szanghaju, ale są też wersje przez Wiedeń, Kopenhagę, Helsinki itp. Najtańsze bilety w obie strony to około 2.300zł. W sezonie, czyli latem są droższe, kosztują nawet 5000zł.

3. UBEZPIECZENIE:

Polisa kosztuje kilkadziesiąt złotych na tydzień i oczywiście można ją pominąć, ale ja zdecydowanie doradzam: WYKUPIĆ!!! W każdej firmie ubezpieczeniowej np. Warta, PZU bez problemu można zdobyć polisę. Różne rzeczy mogą się zdarzyć. Mnie nigdy nie zdarzyło się zatrucie pokarmowe, ale mojemu znajomemu tak. Było tak paskudnie, że wylądował w szpitalu. Gdyby nie miał ubezpieczenia, to… nie muszę kończyć.

Na miejscu, czyli w Chinach płacimy dolarami, bierzemy rachunek po angielsku, a potem dostajemy zwrot pieniędzy w Polsce. Najlepiej kontaktować się w trakcie kłopotów z Ubezpieczycielem w Polsce. Dobrze jest też dokładnie zapoznać się przed wyjazdem ze wskazówkami postępowania wypisanymi na polisie.

4. TELEFONY:

Kierunkowy do Chin to +86. Koszty rozmów to jakiś odlot. Połączenie wychodzące z Polską to około 10zł/min. , przychodzące 5zł/min. SMS wychodzący około 2,50zł a przychodzący 0,00zł. Podałem przykład z T-Mobile. Korzystaj sobie spokojnie ze Skypa, a dzwoń, kiedy sytacja jest naprawdę tego warta. Jeśli chcesz dużo rozmawiać z kimś miejscowym to kup sobie Chińską kartę telefoniczną.

I jeszcze jedno najważniejsze!!!  Zaraz po przylocie do Chin, albo lepiej przed wylotem, wyłącz w telefonie: LOKALIZACJĘ i TRANSMISJĘ DANYCH PO SIECI!!!  Możesz o tym nie wiedzieć, ale w międzyczasie telefon ściąga mapki, aktualizacje itp. Sam o tym ostatnio zapomniałem i  zapłaciłem za friko 250zł, przynajmniej taki jest standardowy limit w T-Mobile, po którym z automatu transmisja się blokuje. Znam jednak przypadek, kiedy delikwent zlikwidował sobie limit przed wylotem z kraju i zapłacił nieświadomie rachunek za roaming uważaj: 25.000zł.

5. PIENIĄDZE

Jaką walutę zabierać z kraju? Mogą być dolary, może być euro. Nie polecam wyjazdu tylko z kartą kredytową. Czasem z niewiadomego powodu mamy problem z wypłatą w bankomacie i co wtedy? Będziesz siedzieć na lotnisku i płakać? Musisz mieć przynajmniej na taksówkę, pociąg czy metro.

Ile tej gotówki wziąć? To zależy, każdy musi ustalić to sam. Maksymalnie wolno wwieźć do 5000$. Wymiany na Yuany możemy dokonać na lotnisku, w banku, albo w hotelu, ale tylko w tym w którym się mieszka i niestety tylko w hotelach większych. Kurs dolara czy euro jest wszędzie ten sam. Prowizja niestety spora, bo 50 Juanów, dlatego lepiej jest wymienić większą kwotę od razu.

Jeśli chodzi o karty kredytowe to nie ma problemu. Można nimi płacić w hotelach (nie we wszystkich), sklepach (większych), albo wypłacać w bankomatach. Zdarzyło mi się, że w hotelu była obsługiwana tylko karta VISA.

6. CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?

 • leki – zabierajmy ze sobą do bagażu podręcznego: Nifuroksazyd (na zatrucie pokarmowe), Ketonal (przeciwbólowy), Nospę (rozkurczowa), Antybiotyk (w razie silnej anginy), jakieś krople do nosa i oczu, termometr i inne leki, których używamy na codzień. Dlaczego do podręcznego? Bo jak nam zaginie bagaż główny co niestety czasem się zdarza to leki dalej mamy.
 • ładowarki do telefonów, do laptopa oraz sam laptop również bierzemy do bagażu podręcznego

7. CO MOŻNA   PRZYWIEŹĆ?

 • gorzałkę do 1,0l. w bagażu głównym, chociaż zdarzało mi się i 2,0l. i nikt mi nic nie powiedział
 • nie wolno żadnej broni ani jej repliki
 • zapalniczki są zabronione. Nie wkładajmy ich do bagażu głównego bo bagaż będzie na pewno cofnięty po Check-inie i będziemy musieli otwierać na lotnisku starannie zapakowaną wcześniej walizkę. Kiedyś kupiłem butelkę wódki w kartonie i nie zauważyłem, że w środku był gratis – właśnie zapalniczka. Musiałem niestety rozpakować walizkę na lotnisku.
 • niestety nie wolno przewozić wódek ze żmijami w środku. Udało mi się to zrobić w 2008 ale zupełnie nieświadomie.
 • do Chin można wwieźć tylko jeden egzaemplarz Biblii.
 • inne tematy są standardowe i można znaleźć listę w internecie. Szkoda tutaj miejsca i czasu.

8. KOMUNIKACJA WEWNĄTRZ CHIN

 • samoloty – możemy rezerwować za pomocą platformy internetowej TravelChinaGuide. Sprawdzajmy dokładnie nazwę lotniska. Szanghaj ma np. dwa lotniska: Pudong i Honqiao oddalone o 1,5 godz. jazdy metrem. Jak się pomylimy i pojedziemy nie na to co trzeba to co wtedy?
  Jak dojechać z lotniska do centrum pokazałem na przykładzie:
  Lotnisko w Pekinie
  Lotnisko – Air Express
 • pociągi – platforma do rezerwcji ta sama co wyżej. Wydruk rezerwacji zabieramy ze sobą i na dworcu kolejowym po okazaniu paszportu otrzymujemy bilet. Dworzec kolejowy w Szanghaju opisałem we wpisie „Dworzec kolejowy Szanghaj”. Generalnie pociągi w Chinach są szybkie, czyste i nowoczesne.
 • metro – to najlepszy sposób na podróżowanie w dużych miastach. Poświęciłem temu dwa wpisy jeden o Metrze w Pekinie , a drugi o Metrze w Szanghaju.
 • taksówki – tam gdzie nie ma metra. Trzeba jeździć tylko oznakowanymi taksówkami, dobrze mieć ze sobą wydruk rezerwacji hotelu , najlepiej po Chińsku co jest możliwe w bookingu. Wtedy nie ma problemu z dogadaniem się co do celu podróży.

9. BEZPIECZEŃSTWO

Chiny to naprawdę bezpieczny kraj. Nigdy, przenigdy nie zdarzyło mi się, żebym był przez kogoś zaczepiony, oszukany czy okradziony. Często spaceruję samotnie po ustronnych miejscach i podmiejskich uliczkach i nic nigdy mi się nie przytrafiło. Ale to nie znaczy, że nie ma tu złodziei, oszustów i cwaniaków.

 • złodzieje – trzeba uważać tam gdzie duże skupisko ludzkie. Większość pieniędzy i kartę kredytową oraz paszport noszę w zawieszce na szyi pod koszulą. Pieniądze na bieżące wydatki trzymam w portfelu w kieszeni. Jak ukradną portfel to strata niewielka.
 • dobrze zrobić sobie kopię paszportu i wizy i schować w innym miejscu niż paszport. W razie zgubienia paszportu mamy łatwiej, należy się wtedy zgłosić na najbliższy posterunek policji i uzyskać zaświadczenie o kradzieży.
 • naciągaczki – w rejonie Placu Tiananmen, w cenrum Szanghaju i innych miejscach pojawiają się najczęściej dziewczyny, które zapraszają na herbatę, że niby chcą podszlifować angielski, popytać o nasz kraj itd. Faceci często się na to łapią, bo wyobraźnia działa, zwłaszcza jak dziewczyna ładna. Tymczasem dziewczyna zaprowadza nas do herbaciarni, zamawia herbatę i…. znika. Za to pojawia się kelner i prosi o uregulowanie rachunku za herbatę. Herbata okazała się droga i płacimy 200-1000 EURO. W razie oporu pojawia się nieprzyjemna ochrona.
 • panienki – teraz coraz rzadziej, ale jeszcze 5 lat temu wieczorem w hotelu odzywał się telefon z propozycją masażu w pokoju z tzw. „happy endem”. Trzeba pamiętać, że takie rzeczy są prawnie w Chinach zabronione i  można być surowo ukaranym finansowo lub nawet zostać aresztowanym na 15 dni.
 • podróbki – np. zegarki Chińczycy oferują wszędzie: na targach, na lotnisku pod sklepami firmowym i na bazarze. Zawsze są „oryginalne” i za „jedyne” 150$ możemy nabyć OMEGĘ albo Rollexa. Tyle tylko,  że będą działać nam tylko kilka miesięcy.
 • generalnie zachowujemy się z rozsądkiem i wtedy mamy gwarancję, że wyjazd do Chin będzie udany.

10. JAKIE HOTELE?

 • gdy planuję wyjazd do Chin to dużo czasu poświęcam na rezerwację odpowiednich hoteli. Dostosowuję wybór do mojej kieszeni i potrzeb. Ceny są różne w zależności od miejsca i sezonu. Używam bookingu i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.
 • najważniejsze, zwłaszcza w dużych miastach to położenie blisko stacji metra, mamy wtedy szybki i tani dojazd dosłownie wszędzie.
 • niektóre hotele nie mają śniadań i dobrze, bo wystarczy rano wyjść na ulicę i na 100% natkniemy się na jakąś fajną knajpkę i zjemy śniadanie za parę Yuanów.
 • przykładowy hotel z wyższej półki Szanghaj Supreme Tower opisałem w jednym z wpisów o Szanghaju. Mamy tutaj wszystkie kosmetyki, szlafroki, papucie, pralnię, telewizor, wygodne łóżko no i co najważniejsze dobre Wi-Fi.
 • trudno konkretnie coś polecać, trzeba czytać opisy i komentarze na stronie hotelu.

11. JEDZENIE

12. KTÓRE MIASTA W CHINACH ZWIEDZAĆ?

To tak jakby zapytać które miasta w Polsce zwiedzać? Rzecz gustu. Jednym podobają się uroki wielkich metropolii, inni wolą wiejskie, spokojne, tradycyjne  klimaty.

Na pewno jeśli ktoś do Chin zawita to musi zobaczyć Pekin, Szanghaj i Hong Kong. W każdym z tych miast trzeba spędzić minimum 3 noce. Opisy co i jak trzeba zwiedzać najlepiej znaleźć w Spisie Treści.

13. INTERNET

 • zazwyczaj im lepszy hotel to tym lepszy internet. Na niektórych lotniskach mamy dostęp do darmowych terminali , na niektórych dostęp do WiFi za darmo ale tylko na godzinę.
 • w Chinach niestety nie działa FaceBook i YouTube, czasem jest problem z Gmailem.

14. Zakupy

To najprzyjemniejsza część pobytu w Chinach, a przynajmniej dla niektórych. Temat rzeka. Warto przeczytać mój wpis o zakupach w Pekinie.

Wiem, że wszystkich tematów nie wyczerpałem, ale mam nadzieję, że udało mi się pomóc i wyjazd do Chin będzie udany. Proszę o pytania dodatkowe i opinie w komentarzach.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

24 komentarze

 1. MM pisze:

  Dzięki za bardzo praktyczne wskazówki. Kiedy można zdobyć najtańsze bilety? Chodzi mi o to z jakim wyprzedzeniem i na jaki okres.
  MM ostatnio opublikował…Jak dobrać krawatMy Profile

 2. Władysław Arboczius pisze:

  Trudno tutaj dać jednoznaczną receptę. Polecam platformę np. fru.pl gdzie można łatwo znaleźć połączenia. Platforma pewna, korzysałem z niej wielokrotnie. Na stronie można ustawić ALARM CENOWY na wybraną cenę i termin. Jeśli warunki lotów będą spełnione to na maila prześlą nam Informację.

  Generalnie najtańsze są połączenia z Warszawy do Pekinu. Linie Austrian albo Aeroflot (tych ostatnich nie próbowałem) oferują bilety w obie strony za około 1800zł. Z dolotem np. z Katowic to jakieś 2300zł
  Z doświadczenia wiem, że im wcześniej rezerwujemy tym taniej. Okres zimowy tańszy, letni droższy, ale czasem nie jest to regułą. Trzeba po prostu wchodzić na platformę od czasu do czasu i szukać, a na pewno coś się trafi.

 3. Bardzo fajny i pomocny artykuł, wszystko jasno i prosto wyjaśnione

 4. Maro pisze:

  Do mnie naciągaczka podeszła w Yangshuo. Zaczęła pytać o mój kraj. Chciała się czegoś dowiedzieć o Polsce. Nie chciała się odczepić. Dobrze, że mówię słabo po angielsku 🙂 Poskutkowało polskie spie….j

 5. Władysław Arboczius pisze:

  Charakterystyczne dla naciągaczek. O dziwo ja też zauważyłem, że czasem mówiąc po Polsku do Chińczyka on odbiera emocje, nie znając oczywiście języka i wie podświadomie o co nam chodzi. Zwłaszcza spie….j.

 6. Matylda pisze:

  Bałabym się polecieć do Chin bez biura podróży. Jednak wolę czuć się bezpiecznie tym bardziej, że to kraj zupełnie inny kulturowo i mentalnie. Poleciałam z Konsorcjum Polskich Biur i nie żałuję. Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie, dzięki czemu mogłam poświęcić energię i czas na zwiedzanie. Zobaczyłam wszystko co chciałam. Cieszę się, że w końcu udało mi się zrealizować moje marzenie, a mianowicie zobaczyć Chiny

 7. M pisze:

  Kto mi moze podpowiedziec, potrzebuję kupic skórę z dzika, normalnie w Cepelii , wyprawiona, z paragonem itp ,
  Nie moge się doszukać czy to legalne wwiezienie jej do Chin, chce to dac szefowi

 8. Daniel pisze:

  Witam, w czwartek lecę do Chin. Mam trochę juanów. Kupiłem w kantorze w Polsce. Czy mogę bez problemów wwieźć walutę Chin do ich kraju? Jadę w celach matrymonialnych. Jakie jedzenie (jakie produkty) mogę wwieźć do Chin? Mam mleko, kiszone ogórki, kiszoną kapustę (do ugotowania naszych tradycyjnych zup), sporo czekolady, makaron, i porządną szynkę (obiecałem przyszłej żonie, ugotować coś tradycyjnie Polskiego). Proszę o konstruktywną i szybką odpowiedź. 🙂

 9. Władysław Arboczius pisze:

  Są dwa sprzeczne przepisy. Jeden mówi , że można wwozić walutę do wartości 5000$ a drugi , że nie wolno wwozić juanów.
  Natomiast nie spotkałem się nigdy ( a byłem w Chinach ponad 30 razy), żeby ktokolwiek pytał mnie ile waluty wwożę, nie ma nawet takiego pytania na
  karcie wjazdu którą wypełniasz przed wjazdem do Chin.
  Wydaje mi się, że ważny jest rozsądek, jeżeli masz juany w rozsądnych ilościach to na pewno nie będzie z tym problemu.
  Myślę, że wszystkie produkty które wymieniłeś mogą być wwiezione, ale raczej w bagażu głównym , nie podręcznym. Często wwożę kiełbasę, ser, jakieś puszki i nigdy nie miałem z tym kłopotu, mam nadzieję, że ty też. Gratuluję wyboru żony. Po Polkach 🙂 to najlepszy materiał na żony.Prześlij ślubne zdjęcie i opis wesela, to zamieszczę na blogu.

 10. Daniel pisze:

  Witam. Dziękuję za szybką odpowiedź. Trochę kamień spadł mi z serca. Wartość moich yuanów nie przekracza 600 USD, więc mniemam, że to jest rozsądne. Nasz ślub a raczej zawarcie związku małżeńskiego będzie bardzo skromne. W Chinach nie będziemy mieli wesela, ponieważ Ling mieszka daleko od rodzinnej wsi (około 400-500 km; na ślubie będzie tylko jej matka i ojciec), i mamy mało czasu, ponieważ wracam 02-01-2018. Ponadto ona pracuje (jest nauczycielką geografii) i także nie ma możliwości wyjechać do jej rodzinnych stron. Naturalnie zdjęcia i opis z pobytu prześlę. 🙂 P.S. Postaram się aby ślub i mała uroczystość była z Polskim wigorem.

 11. Danuta pisze:

  Czy wolno wziąć konserwy? Mój mąż bez Sokołowa nigdzie się nie rusza. Turystyka kulinarna tylko w domowym wydaniu. (czytaj przygotowana przeze mnie)

 12. Władysław Arboczius pisze:

  Można. Do bagażu głównego brałem nawet kiełbasę, sery itp. Oczywiście nie pełną walizkę,

 13. Adam pisze:

  Czy ktoś ma jakieś doświadczenia odnośnie załatwiania wizy do Chin, za po mocą pośrednika? Jakieś ceny. Znalazłem u siebie we Wrocławiu taką ofertę, ale nie ma tutaj żadnych szczegółów. https://bissole.pl/wizy-do-chin/
  Adam ostatnio opublikował…Chińskie Piwo TSINGTAOMy Profile

 14. Dorota pisze:

  Ja byłam w Chinach i polecam każdemu, kto chce przeżyć podróż życia. Sama bym się nie odważyła na organizację takiej wyprawy dlatego kupiłam wycieczkę z biura podróży CT Poland i jestem zachwycona. Co do miast to odwiedziliśmy: Pekin, Zhengzhou, Luoyang, Szanhgaj i wiele innych. W każdym z nich było coś co mnie zachwyciło, więc gdybym miała ograniczyć się do wymienienia 3 rzeczy które mi się podobały to chyba bym nie potrafiła wymienić 😉

 15. Tomasz pisze:

  Witam. Czy we wniosku wizowym muszę podać rezerwacje wszystkich hoteli, gdzie zamierzam się zatrzymać? Bo trochę tego będzie (zamierzamy z żoną zatrzymywać się w różnych miejscach). Czy po prostu wystarczy podać z 2 rezerwacje a resztę rezerwować na bieżąco w trakcie podróży

 16. Władysław Arboczius pisze:

  Najlepiej jak się poda rezerwacje na cały okres pobytu, chociaż nie ma tutaj reguły, bywało różnie a zawsze wizę dostawałem. Można zrobić taki trik i zarezerwować np dwa-trzy dowolne hotele z opcją możliwości rezygnacji na cały okres pobytu przez booking, wydrukować rezerwacje i wysłać z wnioskiem wizowym.A po otrzymaniu wizy skasować rezerwacje te które są niepotrzebne i zrobić inne.

 17. Kamil pisze:

  Witam Pana czy jesli chce pojechac stricte po zakupy replik produktow to jak z wysylka i sluzba celna ?? Bo pewnie jesli je zabiore w bagazu zaplace fortune za nadbagaz… jakie rozwiazanie pan proponuje i czy bedzie to legalne ?

 18. Irena pisze:

  Dziękuję za informacje. Pragnę dowiedzieć się jak wygląda odprawa przy wjeździe na lotnisku w Pekinie.Słyszałam,że wypełnia się jakąś kartę wjazdową.Co ona zawiera. I czy nadal skanują oczy? Pozdrawiam. Irena

 19. Władysław Arboczius pisze:

  Proszę poczytać wpis na ten temat http://takiechiny.pl/pekin-lotnisko-pekin-terminal-3/ i następny też. Masz tam wzór karty do wypełnienia.
  Można już wypełnić w samolocie albo na lotnisku. Teraz przed Imigration stoją automaty do pobierania odcisków palców. Ale jest obsługa i pomaga.

 20. Karol pisze:

  Chiny są przepiękne, Chińczycy przecudowni i przyjaźni. Miałem okazję spędzić 10 dni w Shenzhen oraz Pekinie ( raczej służbowo z małymi wypadami) i już planuję wrócić tam prywatnie. Ale mam dobrą radę dla każdego… weźcie jakieś konserwy, chleb i … wódkę do ewentualnego „wyleczenia”. Ja osobiście pierwsze 4 dni pawiowalem dosłownie po każdym posiłku. Wielu turystów z Europy ma takie problemy.

 21. Alicja pisze:

  Witam. 16.10 lecę do Chin na wycieczkę z biura podróży. Nastawiam się na zwiedzanie , nie na zakupy , ale chciałabym kupić jakieś drobiazgi dla bliskich i przyjaciół/ magnesiki , widokówki ,drobiazgi z jadelitu itp./Przeznaczyłam na to 250$.Czy to dużo czy mało? Pytanie być może banalne ale ja lubię obdarowywać bliskich.
  Dziękuję za bardzo przydatne porady.
  Proszę o odpowiedź zanim wyjadę .
  Pozdrawiam.
  Alicja.

 22. Jola pisze:

  Jadę do Pekinu na siedem dni ,czy powinnam się szczepić?

 23. Władysław Arboczius pisze:

  Nie trzeba

 24. Edward pisze:

  Super artykuł na pewno mi się przyda. Będę planował wylot do chin z biurem, na ich stronie też jest sporo info, ale dobrze widzieć różne punkty widzenia. http://ctpoland.com.pl/wycieczki-do-chin dokładnie Trasa krajobrazowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge