Jak Korzystać z Szybka Kolei Tajwańskiej HSR?

Jak dojechać z lotniska  Taoyuan do Tajpej Szybką Koleją Tajwańską HSR ?

Szybka kolej HSR - Taiwan

Szybka kolej HSR – Taiwan

Lotnisko Tajpej (TPE) na którym lądujemy przylatując z Polski poprzez Frankfurt, Pekin, Hong Kong czy Bangkok, tak naprawdę znajduje się w Taoyuan , kilkadziesiat kilometrów od Tajpej .

Jednak dojazd z lotniska  do Tajpej lub innej miejscowości na Tajwanie nie jest wielkim problemem.Tajwańczycy i przy okazji turyści zawdzięczają komfort podróżowania powstałej w 2007 Szybkiej Kolei HSR (High Speed Rail), która łączy północ wyspy z południem. Trasa całkowita to ok. 340km , a biorąc pod uwagę prędkość maksymalną 280km/godz. to przejechanie Tajwanu z góry na dół nie wymaga za wiele czasu.

Stacje kolejowe Szybkiej Kolei HSR przypominają raczej lotniska niż Polskie dworce kolejowe. I przyznam , że robią duże wrażenie.

Wracając do tematu , po wylądowaniu w Taoyuan możemy dostać się do Szybkiej Kolei HSR na dwa sposoby: Taksówką lub autobusem. Ja polecam ten drugi sposób. Jest bardzo tani i szybki.

HSR Shanghai

HSR

Na lotnisku odszukujemy tablicę z napisem „High Speed Rail (HSR)” i

Mapa HSR

Mapa HSR

idąc za strzałkami trafiamy do małej, niepozornej kasy z napisem „U-Bus” , gdzie kupujemy bilet za 30TWD czyli 3zł. Następnie wychodzimy na zewnątrz, szukamy stanowiska 705 i wsiadamy do autobusu. Po około 15min. jesteśmy na stacji HSR Taoyuan. Kupujemy bilet za gotówkę lub płacimy kartą. Przechodzimy przez bramki automatyczne i z Peronu 1 jedziemy w kierunku Zuoying,  a z Peronu 2 do Tajpej.

Na bilecie mamy zresztą wszystko, numer pociągu , czas odjazdu , przyjazdu , numer wagonu i miejsca. Pociąg zatrzymuje się dokładnie w tym miejscu gdzie trzeba i nigdy się nie spóźnia. Szybka Kolej Tajwańska HSR jest rozwiązaniem komunikacyjnym , którego szczerze Tajwańczykom zazdroszczę.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Dodaj komentarz

Wymagane imię i adres email.Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge