Szanghaj Nocą

Spacer Wieczorową Porą

I na zakończenie cyklu o Szanghaju wpis  zachęcający do podreptania uliczkami, ale po zmroku. Atmosfera i wrażenia zupełnie inne niż te przed zachodem słońca. Tras do wymyślenia mnóstwo. Można wybrać co kto woli.

Muszę przyznać, że osobiście preferuję samotne spacery. Czasem przemieszczam się zgodnie z zaplanowaną trasą, a czasem wałęsam się bez celu, w przypadkowo wybranym kierunku. Oba sposoby są dobre i pozwalają na to, żeby poznać miasto i bliżej się z nim zaprzyjaźnić.

Dzisiaj zaproponuję może mało ambitną trasę, ale dla początkującego piechura bardzo atrakcyjną. Mam na myśli Old Street i przejście dalej w kierunku nabrzeża Bund,  a na koniec przechadzka Nanjing Road. Czas spaceru – około 3 godziny.

Szanghaj, Plan Centrum, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj, Plan Centrum, fot. Wł. Arboczius

Zaczynamy od charakterystycznej bramy przylegającej do Henan Road. Tutaj możemy podejść pieszo lub podjechać taksówką. Za bramą znajdujemy architekturę, która widziała Chiny z 14-tego wieku.

Szanghaj - Old Street, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj – Old Street, fot. Wł. Arboczius

Możemy teraz napawać się do woli widokiem kolorowych sklepików, restauracji, kilkusetletnich budynków i w ogóle atmosferą niesamowitej Old Street. Taki spacerek to coś wyjątkowego.

Mniej więcej w środkowej części ulicy odbijamy w lewo i…… wkraczamy w historyczny, prawdziwe Chiński świat. Budynki o charakterystycznych kształtach, typowe Chińskie dachy, przepiękne nocne oświetlenie, nawoływania chińskich sprzedawców i… niestety za dużo turystów.

Idziemy dalej, przemierzamy park i nagabywani przez sprzedawców kolorowych świecidełek kierujemy się na nabrzeże Bund. W którą stronę? Z tym nie ma problemu, bo Shanghai Tower niczym latarnia wskazuje nam kierunek marszu.

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Cóż można powiedzieć? Widok na rzekę Huang Pu i Pudong zapiera dech w piersiach. W tym miejscu proponuję odżałować trochę Yuanów i wykupić rejs statkiem po rzece. Łatwo znajdziemy miejsca w których bez problemu można nabyć bilety.

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Spacerując po nabrzeżu możemy zrobić sobie zdjęcia na różne sposoby: samotnie lub z tutejszymi Chińczykami, aparatem własnym, albo za pomocą napotkanego profesjonalnego fotografa , który zrobi zdjęcie za nas, potem je wydrukuje, a nawet oprawi. Cena 40-50 Yuanów.

Powrót do metra oczywiście ulicą Nanjing Road. Jednak tutaj może czekać na nas spora niespodzianka. Niesamowity korek pieszych i to taki, że musi niestety rozładować go policja. Policja kieruje ruchem pieszym tak jak samochodowym. Przechodnie zmierzający do centrum kierowani są stroną prawą, a w kierunku nabrzeża Bund stroną lewą. Trochę to zabawne i do tematu podejść należy humorystycznie, ale pamiętajmy o kieszonkowcach, dla których taki tłumek to żyła złota dla ich złodziejskich interesów.

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Szanghaj Nocą, fot. Wł. Arboczius

Poniżej filmik z całej trasy:

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Martka pisze:

    Piękne zdjęcia i magiczne miejsca. Ja powoli odkładam pieniądze i zamierzam się też wybrać w ten rejon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge