Shanghai Tower Już Otwarty

Jedziemy Na Wierzchołek Szanghaju

Shanghai Tower, fot. Wł. Arboczius

Shanghai Tower, fot. Wł. Arboczius

Nareszcie. Najwyższy budynek Chin, drugi na świecie, 632m wysokości i według mnie najładniejszy budynek świata jest udostępniony dla turystów od Sierpnia 2016. Możemy wyjechać na najwyższą platformę widokową  – 546m, czyli 118 piętro.

Bardzo mnie to cieszy, ponieważ budowę Shanghai Tower obserwowałem już od prawie 3 lat. Pisałem o nim we wpisie „Chińczycy uszczelniają budynek” , a potem w „Jak dojechać do dzielnicy Pudong”. Jest piękny, ustylizowany na wijącego się węża, całkowicie przeszklony, o  aeorodynamicznym kształcie, który ma opierać się tutejszym silnym wiatrom. Niesamowity wyczyn  architektów i budowlańców.

Ażeby konstrukcja była stabilna, najpierw wbito 980 pali na głębokość około 90 metrów i dopiero na tym podłożu posadzono budynek. Ale co ja tutaj będę ględzić – zobaczcie najpierw krótki film z mojej wizyty w tym niesamowitym budynku.

Budynek bije wszelkie rekordy. Najwyższa restauracja na świecie – na 120 piętrze, najwyższy hotel na świecie – na 101 piętrze, najwyższy basen na świecie – na 84 piętrze, najszybsza winda – 18m/sek i – o czym już wspomniałem – najwyższa platforma widokowa – 546m.

Koszt budowy – 2.28 miliarda USD !!!

Cena biletu na platformę widokową nie jest wygórowana. Standardowo wynosi 180 Juanów, a obecnie w trakcie promocji 160 Juanów. Przypomnę, że na Pearl Oriental Tower cena wyjazdu to 220 Juanów, czyli znacznie więcej.

Widok z platformy widokowej na Szanghaj jest oszałamiający. Dotychczasowe „drapacze chmur” Szanghaju wydają się niczym liliputy. Dumny i niegdyś najwyższy Jin Mao, wygląda teraz z góry jakby był zawstydzony, i poniżony.

Pozostałe budynki jak: „Financial Center” oraz „Shanghai Pear Tower” na pewno straciły na „ważności” i mogą być pomijane przy planowaniu zwiedzania Szanghaju.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

8 komentarzy o: “Shanghai Tower Już Otwarty

  1. Piękny budynek, piękny i tajemniczy kraj. Podoba mi się Twój blog i wpisy. Będę tu często zaglądał. Chciałbym odwiedzić kiedyś ten kraj 🙂

  2. Piękne zdjęcia:) nie bolały cię uszy jak wjeżdżałeś na samą górę? Mi wystarczy wjazd windą na szczyt Pałacu Kultury aby czuć charakterystyczne i nieprzyjemne „strzelanie” Azja swoją innowacyjnością już nie długo pobije chyba większość jakichkolwiek rekordów….

  3. Nie pamiętam, czyli raczej mnie nie bolały. Może taka konstrukcja, trochę nowocześniejsza od windy w Pałacu Kultury 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane imię i adres email.Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge