Sadzenie Ryżu

Sadzenie ryżu w Chinach i na Tajwanie

Do tej pory sadzenie ryżu kojarzyło mi się z prostą czynnością wykonywaną przez pochylonego i utopionego po kolana w wodzie Chińczyka.
Głowa ozdobiona charakterystycznym kapelusikiem, wypięte 4 litery  i szybko poruszające się rączki wtykające zielone łodyżki do wody.
Jakież było moje zdziwienie, gdy jadąc samochodem nagle ujrzałem obrazek jak na poniższym filmie:

Technika wkracza więc wszędzie, zamiast tabunów zapracowanych Chińczyków pokrywających szeregami pola ryżowe , spotykamy dwuosobową obsługę traktorka, którego nazwy nie poznałem. Sadzenie ryżu wygląda zupełnie inaczej. Na pole dostarczane są sadzonki w paczkach , tak jak pizza na zamówienie . Jeden z obsługi kieruje dziwnie wyglądającym pojazdem, a drugi  ładuje sadzonki na platformę niczym ładowniczy w czołgu pociski. Sadzonki są następnie wtykane  automatycznie za pomocą „łapek” w glebę.

Można patrzeć i patrzeć a roboty ubywa chłopakom bardzo szybko. Dokładnie jak ta machineria działa, to nie wiem i chyba nie muszę wiedzieć. Mój pierwszy pomysł, żeby coś takiego zaoferować na targach POL-AGRA w Polsce sam  obaliłem bardzo szybko , bo co , gdzie i komu niby mielibyśmy wtykać takim wynalazkiem?

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

  1. Świetnie to wygląda tzn. sadzenie ryżu za pomocą maszyny. Drogie są noclegi w Chinach? Czym najtaniej wybrać się do Chin?

Dodaj komentarz

Wymagane imię i adres email.Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge