Restauracje Teppanyaki na Tajwanie

Restauracje Teppanyaki są bardzo popularne na Tajwanie.

Teppanyaki

Teppanyaki

Jest ich bardzo dużo , spotkałem się z nimi zarówno  w Tajpej jak i w Taichung. Występują w postaci tańszej i droższej . Tworzą również sieci jak np. Tokija, najdroższe spotkamy w  5-cio gwiazdkowych hotelach jak np. w Hotelu Evergreen Taichung.Odwiedziłem różne  typy Teppanyaki. Ceny od ok. 30zł za porcję w ulicznym barze jak na załączonym  filmie, poprzez 50zł w Tokiya Teppanyaki. W dużym hotelu cena jest kilkukrotnie wyższa.

Tańsze uliczne bary Teppanyaki są oblegany w porze lunchu czyli 12.00- 13.00. Mnóstwo ludzi musi być obsłużonych przez kucharzy, którzy z natury i z wymogu muszą być niezwykle szybcy , żeby zadowolić zgłodniałą gawiedź. Kucharze stoją za rozgrzanym blatem , wykonują swoje czynności na oczach klientów, a potem świeżo przygotowane potrawy sprytnie wrzucają na talerze. Jedzenie jest tu świeże. Nie ma się kiedy zepsuć, bo zaraz zapasy kuchenne znikają. Można jeść śmiało, smacznie i zdrowo. Bardzo polecam.

Moje urodziny w "Tokiya"

Moje urodziny w „Tokiya”

Tokija Teppanyaki to bardziej eksluzywne restauracje japońskie, ale raczej przeznaczone na wieczorny obiad a nie lunch. Pomimo tego świetnego wyglądu, ceny jak wspomniałem wyżej – bardzo przystępne. Od wejścia uderza niezwykła uprzejmość uśmiechniętych kelnerek, które kłaniają się w pas i głośno witają.
Ostatnio jedną kelnerkę potrąciłem przez przypadek , a ta tak długo mnie przepraszała , że musiałem ją uspokoić. Przypominało mi to opowiadanie Czechowa „Smiert Czinownika” czyli „Śmierć urzędnika” , gdzie pewien gościu przez przypadek kichnął i opluł ważnego generała .  Chłopina nic innego nie robił, tylko generała przepraszał, a jak ten już miał dość i przegonił natręta , to tak się nieborak tym przejął, że wziął i umarł.

Bardzo ciekawy jest sposób zamawiania w Tokija Teppanyaki. Jest kilka jakby poziomów dań, i wszystkie te poziomy trzeba zamówić, czyli sałatki, zupy, dania główne , desery napoje i tylko wybierasz jedną z odmian z każdego poziomu. Nie ma problemu z zamawianiem. Wystarczy, że sam albo przez kelnerkę zaznaczysz odpowiednie pola na menu, które jest tylko jedną kartą i wszystko gotowe. Prawda , że fajne?

Menu w Tokiya

Menu w Tokiya

To moja podpowiedź na nowy pomysł i nową restaurację. Cóż więcej można powiedzieć, wystrój elegancki, jedzenie przepyszne , zwłaszcza mrożone małe soczki do popicia , atmosfera naprawdę relaksująca.

Do tego wszystkiego jeszcze miałem jedno przyjemne zdarzenie. Jak wspomniałem , że niebawem mam urodziny , to kelnerki przyniosły mi taką papierową piramidkę z ciastkiem na szczycie, założyły kolorowy kapelusz ze świeczkami szmacianymi na górze i zaśpiewały „Happy Birthday „. W międzyczasie jeszcze zrobiły zdjęcie i otrzymałem mini folder na pamiątkę.

Teppanyaki  w Hotelu – akurat Evergreen , nie polecam. Było bardzo ładnie, ekskluzywnie, kucharz pięknie i z elegancją przysmażał ryby, wołowinkę na blasze i pięknie podawał,  ale coś mnie na jelita potem cisnęło. Musiałem zażyć Nifuroksazyd. Czyli do kupy biorąc, wysoka cena , plus nieświeżość, zdecydowanie takie Teppanyaki odradzam.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge