Pekin – Świątynia Nieba

Świątynia Nieba – Miejsce Relaksu i Potańcówek

Wydawałoby się, że Chińczycy to takie sztywniaki i zamknięte w sobie dziwadła, ale nic bardziej mylnego. Chińczycy lubią tańczyć publicznie, śpiewać i popisywać się umiejętnościami gimnastycznymi. Chcesz to zobaczyć na własne oczy, to wpadnij na popołudnie do miejsca zwanego Świątynią Nieba w Pekinie.

I choć nazwa brzmi dostojnie i kojarzy się wyłącznie z modlitwami, to tak naprawdę jest to ogromny park o powierzchni ponad 270 ha, świetnie utrzymany, kolorowy, z mnóstwem drzew, krzewów i różnorodnych kwiatów.

Chińczycy upodobali sobie w każdym razie to miejsce do celów rekreacyjnych i jak widać na poniższym krótkim filmie bawią się w najlepsze w sposób o jaki wcześniej ich nie posądzałem. Dziadkowie – i nie tylko – wieszają plecaki i torebki na płocie i ochoczo zabierają się do tańca okraszonego tanecznymi figurami, albo zaczynają śpiewać na głosy wykorzystując akustykę starożytnych bram.

Tym razem nie będę się rozpisywał na temat sakralnych budynków z XV wieku, których jest tutaj sporo, i które z natury wyglądają bardzo podobnie. O świątyniach można poczytać na Wikipedii i szkoda tutaj zanudzania.

Świątynia Nieba to ogromny park, w którym naprawdę można się wyciszyć, zrelaksować, poczytać książkę lub nacieszyć widokiem przyrody. No bo spójrzcie poniżej na zdjęcia. Czy nie jest tutaj „Niebiańsko”?

Pekin Świątynia Nieba - Kwiaty, fot. Wł. Arboczius

Pekin Świątynia Nieba – Kwiaty, fot. Wł. Arboczius

Pekin Świątynia Nieba - Altanka, fot. Wl.Arboczius

Pekin Świątynia Nieba – Altanka, fot. Wl.Arboczius

Pekin Świątynia Nieba - Alejka, fot. Wł.Arboczius

Pekin Świątynia Nieba – Alejka, fot. Wł.Arboczius

Oczywiście można tutaj znaleźć inne ciekawe miejsca np.  „Gwiezdne Kamienie”, które chociaż bardzo stare to tak naprawdę gwiezdnymi nie są.

Pekin - Świątynia Nieba - Gwiezdne Kamienie, fot. Wł.Arboczius

Pekin – Świątynia Nieba – Gwiezdne Kamienie, fot. Wł.Arboczius

Ciekawym elementem jest też „Okrągły Ołtarz” zbudowany z trzech marmurowych pięter. Na najwyższym znajduje się kamień, który uważany był za miejsce będące środkiem Cesarstwa, ale i  – UWAGA – Centrum Ziemi. Można na kamieniu stanąć i wydać jakiś dźwięk, który to odbije się wielokrotnym echem.

To miejsce ma duże powodzenie, ponieważ Chińczycy wierzą w jego moc magiczną.

Pekin - Świątynia Nieba - Okrągły Ołtarz, fot. Wł.Arboczius

Pekin – Świątynia Nieba – Okrągły Ołtarz, fot. Wł.Arboczius

Pekin - Świątynia Nieba - Okrągły Ołtarz, fot. Wł.Arboczius

Pekin – Świątynia Nieba – Okrągły Ołtarz, fot. Wł.Arboczius

Oczywiście warto zobaczyć najbardziej charakterystyczny budynek świątynny, którego zdjęcie umieściłem jako nagłówek tego wpisu.

Dane praktyczne:

Dojeżdżamy metrem do Stacji „Tiantandongmen” linia nr.5. Idąc na prawo docieramy do wejścia wschodniego, idąc w lewo dłuższą drogą docieramy do wejścia północnego, po drodze mijając Hongqiao Pearl Market w którym możemy zrobić zakupy.

Bilet wstępu to 15 Juanów, ale jeśli chcemy wejść do niektórych budynków to trzeba dopłacić.

Poniżej mapka terenu:

Pekin - Świątynia Nieba - Mapka, fot. Wł. Arboczius

Pekin – Świątynia Nieba – Mapka, fot. Wł. Arboczius

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Tamira pisze:

    cudowne miejsce

  2. mikolaj pisze:

    Mam pytanie czy będąc w pekinie to jeśli chciałbym się wybrać nw to miejsce, to warto skorzytac z jakiegoś biura czy mozna osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge