Pekin – Pałac Letni

Summer Palace Beijing

Początkowo myślałem, że Pałac Letni to jeden budynek, taki żeby zobaczyć, zaliczyć i za godzinę wrócić do hotelu. Okazało się jednak, że bardzo się myliłem. Jest to ogromny kompleks parkowo-pałacowy o powierzchni 290ha ze wzgórzem, jeziorem i kilkudziesięcioma budynkami. Tak naprawdę dobrze jest przyjechać tutaj w celach rekreacyjno – poznawczych na cały dzień.

Poniższa mapka, kupiona za 10 Juanów obrazuje ogrom i mnogość tego obiektu.

Pałac Letni Pekin - Mapka, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Mapka, fot. Wł. Arboczius

Początki powstawania tego kompleksu to rok 1750, kiedy to cesarz Qianlong chciał zrobić mamie prezent na urodziny. Systematycznie dobudowywał różne budynki tak, żeby zadowolić mamę, nawet jezioro zostało poszerzone, a z wykopanej ziemi usypano Wzgórze  Długowieczności o wysokości 60m.

Można dojechać tutaj na wiele sposobów. Proponuję jak zwykle metro – linia 4, wysiadamy na przystanku Beigongmen. Kierujemy się w lewo i po krótkim marszu docieramy do Bramy Północnej.

Pałac Letni Pekin - Wejście Północne, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Wejście Północne, fot. Wł. Arboczius

Kupujemy najtańszy bilet za 30 Juanów i wchodzimy do środka. Zaraz za potężną bramą pojawia się most w stylu „Weneckim” przerzucony nad kanałem, a po jego lewej stronie ulica Souzhou Street, która zaprasza  na zakupy lub spacer, ale wejście jest dodatkowo płatne.

Pałac Letni Pekin - Ulica Suzhou, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Ulica Souzhou, fot. Wł. Arboczius

Dalej kierujemy się kamiennymi, stromymi schodkami na Wzgórze Długowieczności. Wspinaczka daje powody do zadyszki, ale na szczycie możemy odpocząć oglądając wybudowane tutaj tradycyjne, bogato zdobione chińskie budynki i podziwiając widoki na panoramę Pekinu i okoliczne góry.

Pałac Letni Pekin - Ulica Suzhou, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Wzgórze Długowieczności, fot. Wł. Arboczius

pałac Letni Pekin - Widok ze Wzgórza Długowieczności, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Widok ze Wzgórza Długowieczności, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin - Widok ze Wzgórza Długowieczności

Pałac Letni Pekin – Widok ze Wzgórza Długowieczności, fot. Wł. Arboczius

Po drugiej stronie Wzgórza Długowieczności mamy dla odmiany łagodne, romantyczne zejście pośród drzew i zielonej roślinności. Tuż za wierzchołkiem wzgórza, po lewej stronie pojawia nam się charakterystyczna Wieża Buddyjskiego Kadzidła czyli Tower of the Fragrance of the Budda.

Budynek o tyle ciekawy, że kiedyś był znacznie wyższy, miał 9 pięter , z których  po pożarze w 1860 odbudowano tylko 4. Niemniej stoi dumnie na 30 metrowej, betonowej  podstawie i jest chyba najbardziej znanym budynkiem całego kompleksu.

Pałac Letni Pekin - Wieża Buddyjskiego Kadzidła, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Wieża Buddyjskiego Kadzidła, fot. Wł. Arboczius

Alejką w dół możemy dojść aż do samego jeziora Kunming, od czasu do czasu przysiadając na ławeczce i gapiąc się na spacerujących i ciągle gadających Chińczyków.

Nad brzegiem jeziora Kunming znajdujemy przystań z wypożyczalnią rowerów wodnych, którymi za opłatą można popływać w celach rekreacyjnych (kaucja 400 Juanów) i pooglądać inne ciekawe miejsca od strony jeziora np. Wyspę Południową z Mostem Siedemnastu Łuków.

Pałac Letni Pekin - Jezioro Kunming, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Jezioro Kunming, fot. Wł. Arboczius

Naszej uwadze nie umknie również Long Corridor czyli 750 metrowy korytarz, a raczej jakby przedłużona altanka pokryta malowidłami. Podobno jest to najdłuższy tego typu obiekt na świecie.

Pałąc Letni Pekin - Long Corridor, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Long Corridor, fot. Wł. Arboczius

Długim Korytarzem możemy iść w prawo aż do ciekawostki architektonicznej w postaci słynnej Marmurowej Łodzi, która niestety nie pływa, natomiast „popłynął” całkowicie budżet przeznaczony na rozbudowę floty a wydany przez cesarzową Cixi właśnie na tę konstrukcję.

Pałac Letni Pekin - Marmurowa Łódź, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Marmurowa Łódź, fot. Wł. Arboczius

Idąc w lewo Long Corridorem dochodzimy do Bramy Księżycowej , po drodze mijamy jeszcze kilka innych okazałych obiektów. Jeśli mamy dość spacerowania wychodzimy Bramą Wschodnią i udajemy się do stacji metra Xiyuan na nogach albo tuk-tukiem za 20 Juanów.

pałac Letni Pekin -Tuk-Tuk, fot. Wł. Arboczius

pałac Letni Pekin -Tuk-Tuk, fot. Wł. Arboczius

Ci, w których jeszcze tkwi energia mogą przejść dalej  w kierunku Bramy Południowej aż do Mostu o Siedemnastu Łukach i Byka z Brązu.

Generalnie sporo Chińczyków, tłum momentami – zwłaszcza przy Long Corridor – ogromny. Jak zwykle „robiłem” za Misia Zakopiańskiego, zwłaszcza pozowałem do zdjęć jako obiekt dziwnej urody dla starszego pokolenia Chińczyków.

Pałac Letni Pekin - Statysta, fot. Wł. Arboczius

Pałac Letni Pekin – Statysta, fot. Wł. Arboczius

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Abi pisze:

  muszę to miejsce zobaczyć

 2. Adela pisze:

  cudownie miejsce

 3. BeataAnna pisze:

  Byłam w Tajlandii, Chiny mam w planach jako następną egzotyczną podróż, pewnie zaczytam się w tym blogu, dzięki
  BeataAnna ostatnio opublikował…10 powodów dlaczego musisz mieć dziecko właśnie terazMy Profile

 4. Klara pisze:

  cudowne miejsce !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge