Pekin – HUTONGI

Hutongi – Dusza Pekinu

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak Pekin wyglądał w przeszłości, to najlepszym sposobem, który naprawdę polecam, jest wycieczka do jednego z HUTONGÓW w Pekinie.
Pekin - Hutong, fot. Wł.Arboczius

Pekin – Hutong, fot. Wł.Arboczius

Co to są te Hutongi ? Są to skupiska małych, parterowych, najczęściej szarych domków w formie osiedli,  ze wspólnymi, mikroskopijnymi podwórkami i wąskimi uliczkami.

Pojawiły się w Pekinie już w XII wieku, a budowane były głównie dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkających w nich Chińczyków.

W „kupie” było i raźniej i bezpieczniej, tym bardziej , że HUTONGI otoczone były najczęściej wysokimi murami. Do środka można było wejść przez nieliczne bramy, które były pilnie strzeżone, a na noc solidnie zamykane.

Hutong Pekin, fot. Wł. Arboczius

Pekin – Hutong, fot. Wł. Arboczius

Dlatego  pomimo niedogodności w postaci: ciasnoty, braku kanalizacji i wody, po którą czasem trzeba było dreptać nawet kilkaset metrów, ludzie chętnie się tutaj osiedlali.

W przeszłości Hutongów było wiele. Jeszcze w 1949 około 7000. Teraz systematycznie są wyburzane i aktualna ich liczba to kilkaset i stale maleje.

Dlaczego są wyburzane? Bo nowe osiedla, bo nowe drogi, bo centra handlowe i Olimpiada w 2008. Zresztą młodzi ludzie nie bardzo mają ochotę na mieszkanie w tak mało komfortowych warunkach.

Hutongi  wyglądają teraz zupełnie inaczej niż w przeszłości. Marne chałupiny zostały unowocześnione, często przerobione na restauracje, sklepy i hoteliki. Bo żyć z czegoś trzeba. Dawne lektyki zastąpiły skutery, motocykle i – czasem niezłe – samochody.

Pekin - Hutong przy Xidan w trakcie wyburzania, fot. Wł.Arboczius

Pekin – Hutong przy Xidan w trakcie wyburzania, fot. Wł.Arboczius

Jednak specyficzna atmosfera pozostała. Czas w Hutongach biegnie jakby inaczej. Ludzie  się tutaj nie spieszą, często się uśmiechają, a porządkiem za bardzo nie przejmują.

Dlatego proponuję zaplanować wizytę w przynajmniej jednym Hutongu  jako przerywnik w zwiedzaniu standardowych miejsc w Pekinie.

Proponuję również obejrzeć filmik z mojego spacerku po Hutongu WUDAOYING. Możemy się do niego dostać metrem. Wysiadamy na stacji Lama Temple, a stamtąd mamy kilka minut spacerkiem.

IMG_0079 IMG_0075 IMG_0072 IMG_0060 IMG_0061 IMG_0081

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

6 komentarzy o: “Pekin – HUTONGI

  1. Czesc 🙂 Chcialbym Ci powiedziec, ze naprawdę w bardzo ciekawy sposob prowadzisz swojego bloga 😉 To wrecz zaszczyt jest czytac Twoje wpisy 🙂 Na kazdy kolejny czekam z nieskrywana niecierpliwoscia :p Mam więc pytanie, jest może jeszcze w sieci jakieś miejsce, gdzie mogę przeczytac Twoje teksty? 🙂 Pozdrawiam

  2. Cudowny wpis. Masz prawdziwy dar pisania, poza tym masz co pisać i tych dwóch rzeczy zarówno zazdroszczę jak i gratuluję. Oby tak dalej. 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane imię i adres email.Twój adres email nie będzie publikowany.

CommentLuv badge