Pekin – Gdzie Się Pomodlić ?

Kościoły Katolickie w Pekinie.

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Jeśli ktoś ma czas i ochotę na modlitwę, to jak najbardziej w Pekinie jest to możliwe. Jest tutaj kilka kościołów, ale czy są to takie same kościoły jak w Polsce? I tak i nie. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem.

Żeby to jakoś wytłumaczyć, to trzeba by z grubsza zapoznać się z historią chrześcijaństwa w Chinach. Podobno pierwsi Chrześcijanie pojawili się w Chinach już w 7 wieku. Pewien mnich, niejaki ALOPEN sprowadził do Chin około 70-ciu mnichów i duchownych, którzy przetłumaczyli księgi liturgiczne na język Chiński. Potem dzieje Chrześcijaństwa były różne , ale jakoś to było.

Sytuacja pogorszyła się znacznie w związku  z rewolucją Mao w 1949. W 1957 nastąpił podział na  Kościół Oficjalny (Patriotyczne Stowarzyszenie Kościoła Katolickiego), który akceptował komunistyczne władze oraz Kościół Podziemny, który tych władz nie akceptował i przez to był mocno prześladowany (wielu wyznawców zginęło lub zostało aresztowanych).

Ten pierwszy Kościół zerwał wszelkie więzi z Watykanem, a drugi nie. Wszystkie sakramenty udzielane w Kościele Oficjalnym nie są uznawane przez Watykan, natomiast udzielane w Kościele Podziemnym tak. Trochę to wszystko pokomplikowane.

Bardzo trudno jest  w ogóle ustalić liczbę Katolików w Chinach. Podobno jest ich około 12-13 milionów. Księży w Kościele Oficjalnym jest około 1200, a w podziemnym 1000. Są to liczby mocno szacunkowe, ale i tak spore, zważywszy, że ogromna większość Chińczyków to ateiści.

Gdzie możemy się udać na mszę niedzielną w Pekinie,  jeśli jest taka potrzeba? Ja odnalazłem 3 Kościoły Katolickie (wszystkie Oficjalne):

  • Kościół św. Józefa przy ulicy Wangfujing
  • Kościół św. Michała przy ulicy Dongjiaomin
  • Katedra Niepokalanego Poczęcia przy ulicy Xuanwumen

Osobiście odwiedziłem tylko ten pierwszy i muszę powiedzieć, że sam kościół i wnętrze zrobiły na mnie dobre wrażenie. Szczerze mówiąc nie zauważyłem czegoś, co by odróżniało kościół Chiński od Polskiego.

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Jedynie teren przyległy do kościoła wydawał się być trochę dziwny. Co prawda jest wokół kościoła ładnie, czysto i zielono, ale  sami Chińczycy traktują ten teren jako plac zabaw dla dzieci, lub wypoczynku dla dorosłych. Dzieci hałasują i biegają , a starsi piknikują, albo śpią w najlepsze na ławkach.

Ale może tak powinno być? Może my traktujemy Kościół zbyt oficjalnie i poważnie? Myślę, że każdy ma swoje zdanie na ten temat.

W każdym razie msze odprawiane są regularnie w języku chińskim lub angielskim, według poniższego rozkładu.

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Kościół św. Józefa Pekin, fot. Wł.Arboczius

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Wera pisze:

    Na tym polega właśnie relatywizm kulturowy. A swoją drogą to masz rację. My wszystko musimy traktować mega poważnie. Polakom przydałoby się trochę więcej luzu w codziennym życiu. Dlatego tak bardzo lubię podróże i oderwanie się od naszej smutnej rzeczywistości.

    Z nami wyleczysz choroby kręgosłupa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge