Jangcy – Najdłuższa Chińska Rzeka

Taka sobie Jangcy.

Najdłuższa w Chinach, trzecia na świecie po Nilu i Amazonce. Długość 6300 km. Rzeka płynie przez urozmaicony teren, czasem górski, czasem nizinny, ale ze względu na swój ogrom za każdym razem wzbudza zachwyt.

Rzeka służy jako źródło wody pitnej, jest drogą transportową i generuje prąd. Na Jangcy znajduje się największa elektrownia świata – słynna Zapora Trzech Przełomów. Najdroższy obiekt budowlany świata – koszt wynosił 37 mld. dolarów.

W języku chińskim znaczy „Niebieska Rzeka”, natomiast w 2012 rzeka zrobiła wszystkim psikusa i zabarwiła się na czerwono. Jaka była przyczyna? Nie wiadomo. Są różne przypuszczenia.

Jangcy - Na czerwono

Jangcy – Na czerwono

Oprócz korzyści wymiernych są też korzyści  turystyczne, Można wykupić rejs po Jangcy na długości 650 km i nacieszyć się niesamowitymi widokami.

W trakcie rejsu można zobaczyć 3 przełomy: Przełom Qutang, Przełom Wu i Przełom Xiling.  Trzy Przełomy Jangcy, rozciągają się na odcinku 190 km. Od Chongqingu w dół rzeki woda wyrzeźbiła  trzy wąwozy: Qutang Xia, Wu Xia i Xiling Xia. Najkrótszy, liczy ok 8 km to wąwóz Qutang Xia, ale jest najbardziej spektakularny. Pionowe ściany wąwozu wznoszą się na wysokość 100 metrów.

Jangcy - Chiny

Jangcy – Chiny

Miałem przyjemność pokonania Jangcy promem ale tylko w poprzek, na wysokości Nankin, około 300 km od ujścia do Morza Wschodniochińskiego.  Niby nic wielkiego, ale wrażenie ogromu pozostało. Nasza Wisła, choć może bardziej romantyczna i bliska, wydaje mi się teraz strumykiem.

Poniżej mój film. Pogoda nie najlepsza, ale widać to co trzeba. Momentami miałem wrażenie, że płynę po jeziorze. A swoją drogą to Chińczycy umieją robić biznes. Na rzece jest sporo mostów, którymi można przejechać na drugą stronę, a mimo to promy działają w najlepsze i zarabiają.

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. damian pisze:

    Chciałbym przeplynac cala ta droge w jakies wolnej lodzce by moc przygladac sie wszystkiemu.

  2. tomek pisze:

    Widze że nie tylko ja tak chciałbym.

  3. beeg pisze:

    Rzeka Chang Jiang o dіugo¶ci 6380 km, nazywana przez Europejczykуw Jangcy, pіynie przez centraln± czк¶ж Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge