HOT POT czyli „Gorący Garnek”

Familijne Spożywanie Posiłku – „HOT POT” (zob. Galerię)

HOT POT

HOT POT- Połowa „spacy”, połowa nie

Każdy kto był w Chinach wie, że możliwości zjedzenia posiłku jest tak wiele , że trudno sobie to wyobrazić.

Począwszy od ulicznych sprzedawców kukurydzy i grilowanych potraw, a skończywszy na ekskluzywnych restauracjach.  Dzisiaj chciałbym polecić HOT POT , czyli „Gorący Garnek”.

Z grubsza wygląda to tak , że kilka osób siedzi wkoło stołu ,a w środku w otworze zamocowany jest garnek , z gotującym się wywarem. Najczęściej przedzielony jest na pół. W jednej części gotuje się coś na wzór rosołu, a w drugiej to samo tylko z ostrymi paprykami – na ostro. może też być wersja „singiel” taka jak na załączonym filmie. Każdy ma swój garnek gotujący się na węglu drzewnym.

Teraz w zależności od restauracji , albo sami bierzemy sobie z półki surowe potrawy , albo przynosi nam je kelnerka. Potrawy , czyli praktycznie wszystko: mięso, ryby, owoce morza, warzywa i różne rodzaje grzybów itp. (zobacz tutaj). Gotujemy sobie to wszystko wspólnie , w wywarze ostrym lub delikatnym, a następnie wyławiamy chochelką na talerz.

Oczywiście , że czasem wyłowimy to co sąsiad wrzucił , a sąsiad z kolei naszego grzybka, ale nie ma z tym wielkiego problemu – wszystko jest przecież wygotowane i zdezynfekowane. Takie biesiadowanie stwarza  rodzinną atmosferę . Jemy posiłek ze wspólnego gara niczym na filmie „Konopielka”. Różnica tylko taka, że zamiast drewnianych łyżek mamy do dyspozycji pałeczki.

I tak można przesiedzieć 2-3 godziny, dyskutować na dowolnie wybrane tematy popijając piwko „Tsingtao” (wym. „czingdao”)  lub wódeczkę z czerwoną naklejką marki „Beijing”. A tak na marginesie ,  jest to jedna z niewielu wódek , które nadają się do picia w Chinach. Przypomina góralską „okowitkę” , jest  nadzwyczaj tania ( w sklepie 0,5 l  kosztuje 7-10 Yuanów) , a przy tym dość mocna –  56%. Jedno jest pewne – dezynfekuje organizm skutecznie, wszystkie bakterie i pasożyty nie mają z nią szans.

Wracając do Hot Pot-a , cena posiłku nie jest wygórowana. Oczywiście zależy od klasy restauracji i ilości tego co zamówimy. Jednak przciętnie można powiedzieć , że koszt 4 osobowej biesiady to około 300 Yuanów czyli mniej więcej 150zł.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge