Hong Kong – Aleja Gwiazd

Aleja Gwiazd – Przerywnik w Zwiedzaniu Hong Kongu

W Hong Kongu pierwsze firmy kinematograficzne pojawiły się już na początku dwudziestego wieku, co wydaje się niewiarygodne.

Produkowały one filmy będące najczęściej Hollywoodzkimi przeróbkami. 

Modne od zawsze były tutaj filmy z gatunku „Wuxia” czyli po naszemu Kung Fu. Początkowo były to filmy z prymitywną fabułą przeplatane scenami walki.

Dopiero w latach 60-tych, dzięki braciom Show, powstały – przy współudziale Hollywood – najlepsze produkcje.
Czyli np. znany z pewnością wszystkim film „Wejście Smoka” z Brucem Lee w roli głównej – aktorem, który w krótkim czasie stał się gwiazdą światowego formatu.

Hong Kong - Bruce Lee, fot. Wł. Arboczius

Hong Kong – Bruce Lee, fot. Wł. Arboczius

W latach 80-tych nastąpił niesamowity „boom” filmowy, a w 1992 padł rekord – wyprodukowano tutaj 300 filmów. Potem, po przejęciu Hong Kongu przez władze Chińskie wielu reżyserów opuściło Hong Kong i niestety produkcja znacząco zmalała.

Tak czy siak, mamy tutaj Aleję Gwiazd, czyli promenadę, która wije się nadbrzeżem. Możemy spacerować i podziwiać pomnik Bruca Lee i inne pomniki-inscenizacje nawiązujące do tutejszej kinematografii.

Hong Kong - Aleja Gwiazd, fot. Wł. Arboczius

Hong Kong – Aleja Gwiazd, fot. Wł. Arboczius

Jak na Aleję Gwiazd przystało, na deptaku znajdują się wmurowane odciski dłoni największych gwiazd filmowych. Niestety rozpoznałem tutaj tylko kilka znanych mi aktorów, np. Jackie Chan, reszta to gwiazdy rodzimej produkcji, o których nie mam i nie będę miał zielonego pojęcia, tak jak Hong Kongczycy nie mają pojęcia o braciach Mroczek, czy Kasiach Cichopek.

Hong Kong - Aleja Gwiazd, fot. Wł. Arboczius

Hong Kong – Aleja Gwiazd, fot. Wł. Arboczius

Przy Alei Gwiazd stoi kilka sklepików z pamiątkami, ale mówiąc szczerze nic ciekawego do kupienia w nich nie ma. Tandeta i tyle. Natomiast widok na zatokę i Kowloon jest przepiękny, zwłaszcza nocą,  znad stolika jednej z tutejszych knajpek, co zdecydowanie polecam 🙂

Hong Kong - Aleja Gwiazd, fot. Wł. Arboczius

Hong Kong – Aleja Gwiazd, fot. Wł. Arboczius

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge