Dworzec Kolejowy Szanghaj – Jak się poruszać?

CRH – Chińska Kolej Szybka – Tylko Pozazdrościć (zobacz video).

20140708_172658

Chińskie PKP

Do tego wpisu zainspirował mnie Adam Machaj, na stałe mieszkający w Chinach, prowadzący bardzo poczytny blog i stale walczący ze stereotypami i wyobrażeniami Polaków które dotyczą Chin .

Kiedy Adam opisuje nowoczesną komunikację w Chinach, stale napotyka na niedowierzanie, czy wręcz kpiny i agresję. Ja o Chinach mogę powiedzieć wiele. Jestem tam kilka razy do roku i korzystałem z różnych środków transportu publicznego w miastach tak dużych jak Szanghaj, jak i dużo mniejszych. Co mogę powiedzieć? Czasem mi głupio , że Polska, kraj wydawałoby się cywilizowany tak bardzo odstaje.

W dzisiejszym video chciałbym pokazać Dworzec Kolejowy Szanghaj, jego ogrom i wskazówki jak się po nim poruszać , gdyby ktoś miał taką potrzebę.

Kiedyś gościłem u siebie Chińczyków i tak wyszło, że musiałem z nimi jechać pociągiem do Warszawy. Wstyd mi było jak musiałem skorzystać z dworca w moim mieście. Brudny, śmierdzący, z odpadającą farbą , z pourywanymi ławeczkami, pełen  kloszardów śpiących lub popijających winka. Chińczycy spojrzeli po sobie i nic się nie odezwali.

20140708_171956

Pociąg CRH

Chiny poprzecinane są całą siecią szybkiej kolei CRH, która osiąga prędkość około 250km/godz. Zapewnia to szybki i komfortowy transport. Bilety można łatwo zarezerwować przez internet. Na dworcach czujemy się bezpiecznie, bo mogą wchodzić tylko ci, którzy kupili bilet. Ochrona czuwa nad porządkiem i bezpieczeństwem, a na perony wchodzimy tylko jak pociąg podjedzie i otworzą się drzwi automatyczne. Nie muszę dodawać , że pociągi są nowoczesne, klimatyzowane, czyste, pachnące i bardzo wygodne.

20140708_125939

Dworzec Kolejowy Szanghai

Na większych dworcach jak w Szanghaju , czy Nanjing za okazaniem biletu możemy dostać gratisowo butelkę wody . Z czymś takim się u nas nie spotkałem. Pozostaje mi tylko wierzyć , że kiedyś zawita do nas trochę „chińskiego komunizmu” i co niektórzy włodarze zaczną myśleć kategoriami potrzeb obywateli a nie własnych.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi !

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Automator pisze:

  Nie sądzę żeby kiedyś było u nas tak jak w Chinach bardziej wszystko się rozwali i upadnie.

 2. Tomasz pisze:

  Może i kiedyś będzie, ale nie w najbliższych latach. Nasze dworce to zacofanie 20 lat, a więc wszystko przed nami.
  Tomasz ostatnio opublikował…Bestseller – Darmowy Kurs Pozycjonowania StronMy Profile

 3. Bartek pisze:

  Wiadomo od zawsze, że Chiny to czołówka, a my jesteśmy 3 świat
  Bartek ostatnio opublikował…Przeprowadzki – jak przewozić antykiMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge