O Blogu

W drodze do Chin

W drodze

Kiedy 10 lat temu rozpocząłem pracę dla pewnej firmy , która zaczynała kooperację z Chinami , nie zdawałem sobie sprawy jak znaczącą rolę w moim życiu będzie odgrywał ten kraj. Nie spodziewałem się , że polecę do Chin, Hong Kongu i na Tajwan kilkadziesiąt razy , że spędzę tam wiele miesięcy, że poznam tam wielu ciekawych ludzi i zobaczę wiele wspaniałych miejsc.

Chiny wydawały mi się czymś bardzo egzotycznym i bardzo niewyobrażalnym, z zakorzenionymi stereotypami kraju zacofanego, z mieszkańcami  oddanymi bezmyślnie i poddańczo władzy , dla których nadrzędnym celem jest miska ryżu , za którą to mogą pracować od świtu do nocy.

Nawet 10 lat temu to wyobrażenie  nie miało się nijak do rzeczywistości. Tym bardziej teraz  w roku 2014, gdy  Chiny z roku na rok stają się coraz większą  światową potęgą. Chińczycy są obywatelami świata, podróżują po całym globie, studiują w najlepszych uczelniach i ubierają w markowe ubrania.

Naprawdę trzeba się teraz wiele natrudzić , żeby znaleźć – zwłaszcza w większych miastach – miejsca , które nie są skażone kulturą zachodnią.

Mając tyle ciekawych przeżyć , doświadczeń , tysiące zdjęć i sporo filmów postanowiłem stworzyć blog , który byłby moim Chińskim pamiętnikiem, a dla czytelników, którzy tu trafią źródłem przydatnej wiedzy.