Atrakcje-Pekin

Zakazane Miasto

Zakazane Miasto - Pekin

Zakazane Miasto – Pekin

Dawny Pałac Cesarski należący do Dynastii Ming i Qing. Znajduje się w centrum Pekinu. W 1987   został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mieszkało tutaj 9.000 osób – żołnierzy, służących, eunuchów, konkubin i członków Rodziny Królewskiej. Wstęp z zewnątrz miało tutaj niewielu. Tylko ministrowie i inni dostojnicy państwowi.

Dzisiaj Zakazane Miasto jest największym i najlepiej zachowanym kompleksem pałacowym na świecie.
Zajmuje obszar 720.000 m2, na którym znajduje się 90 pałaców, 980 budynków i 9.999 pokoi, wszystkie wykonane z drewna.

Godziny otwarcia: 08:30 to 16:20 (16.10- 15.04);
Cena Biletów: 40 RMB (01.11 – 31.03), 60 RMB (01.04 – 31.10)
Dojazd: Metro linia 1 Tiananmen West lub Tiananmen East Station
Metro linia 2:  Qianmen Station

Plac Tiananmen

Plac Tiananmen - To atrakcja dla starszych

Plac Tiananmen – To atrakcja dla starszych

Na rozległym – mierzącym 800 metrów na osi północ-południe i 300 metrów na osi wschód-zachód – placu znajdują się jedynie dwa obiekty: 38-metrowy pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Plac oświetlony jest wysokimi latarniami. Na zachodniej pierzei placu znajduje się Wielka Hala Ludowa, a na wschodniej – Chińskie Muzeum Narodowe.

Przeczytaj mój wpis pod linkiem : Plac Tiananmen

Great Wall – Chiński Wielki Mur

Wielki Mur, fot. Wł.Arboczius

Wielki Mur, fot. Wł.Arboczius

Zaczęto go budować w VIII w p.n.e. Długość w przeszłości wynosiła około 7.500 km. Pozostało do dzisiaj około 2.500km. Budowa muru to wiele lat katorżniczej ludzkiej pracy i podobno  ponad 1 mln. ofiar. Zmarli grzebani byli najczęściej w pobliżu Muru, a więc Chiński Mur jest  również swego rodzaju pomnikiem. Mur miał chronić przed atakami plemion koczowniczych, głównie Mongołów.

Przeczytaj mój wpis pod linkami :
Wielki Mur Chiński 01
Wielki Mur Chiński 02

Pałac Letni

Pałac Letni - Pekin, fot. Wł.Arboczius

Pałac Letni – Pekin, fot. Wł.Arboczius

Jest to ogromny kompleks parkowo-pałacowy o powierzchni 290ha ze wzgórzem, jeziorem i kilkudziesięcioma budynkami. Tak naprawdę dobrze jest przyjechać tutaj w celach rekreacyjno – poznawczych na cały dzień.

Dojazd: Metro linia 2, wysiadamy na przystanku Beigongmen

Przeczytaj mój wpis pod linkiem: Pałac Letni Pekin

 Świątynia Nieba

Świątynia nieba

Świątynia nieba

Kompleks świątynno-parkowy w południowym Pekinie, drugie co do popularności miejsce w mieście. Świątynia wybudowana w 1406 roku przez Cesarza Yong Le. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne.

Uważana jest za świątynię taoistyczną, ale chińska wiara w Niebo, popularna szczególnie wśród panujących dynastii, występowała przed powstaniem taoizmu.

Dojazd: Metro – stacja Tiantan East Gate

Hutongi w Pekinie

Hutong - Pekin, fot. Wł.Arboczius

Hutong – Pekin, fot. Wł.Arboczius

Hutong oznacza „Studnia Wodna” w języku mongolskim. To zgrupowanie zabudowań pamiętających Dynastię Yuan (1271-1368) budowanych wokół Zakazanego miasta. Niesamowity spacer wąskimi uliczkami, przenosi nas do czasów dawnego Pekinu.

Przeczytaj mój wpis pod linkiem :
Hutongi Pekin

Grobowiec Dynastii Ming

Ming_Dynasty_Tomb, fot. Wł.Arboczius

Ming_Dynasty_Tomb, fot. Wł.Arboczius

Kompleks nekropolii obejmuje obszar około 40 km². Stanowi miejsce spoczynku 13 spośród 16 cesarzy dynastii Ming. Zlokalizowany około 50 kilometrów na północ od centrum Pekinu.  W chwili obecnej jedynie trzy groby są odrestaurowane i dostępne dla zwiedzających: Changling, Dingling i Zhaoling.

Nekropolia powstała za czasów cesarza Yongle (1402-1424) i odtąd chowano tu wszystkich jego następców, z wyjątkiem Jingtaia (1449-1457).

Miejsce na cesarską nekropolię, położoną w kotlinie otoczonej z trzech stron górami, wybrano ściśle według zasad feng shui. Od północy chroniona jest przed złymi duchami łańcuchem wzgórz Tianshoushan. Ponieważ dawniej na tym obszarze zabroniony był wyrąb lasów i uprawa ziemi, wzgórza te porośnięte są starodrzewem. Po bokach kotlinę zamykają wzgórza Longshan (Góry Smoka) i Hushan (Góry Tygrysa). Od południa przerwa między wzgórzami zamknięta jest ceglanym murem, którego bez zezwolenia nie wolno było przekraczać żadnemu śmiertelnikowi. Straż nad grobowcami trzymał garnizon wojskowy stacjonujący w Changping.

Godziny otwarcia Ming Tombs Museum: 8.00-17.00
Jak dojechać? Autobusem 345 z Deshengmen do Changping Dongguan – następnie autobusem 314 na miejsce. Najłatwiej jednak jechać z grupą turystyczną np. z Hotelu i połączyć wycieczkę z Chińskim Wielkim Murem

Kompleks Olimpijski

Stadion Olimpijski Pekin, fot. Wł.Arboczius

Stadion Olimpijski Pekin, fot. Wł.Arboczius

Ogromny teren parkowy na którym znajdują się obiekty sportowe: Stadion „Ptasie Gniazdo” i Pływalnia „Kostka Wodna” oraz hotele w których byli zakwaterowani olimpijczycy i obsługa prasowa podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku.

Przeczytaj mój wpis pod linkiem:
Kompleks Olimpijski